deneme alanı
slide1 Kataforez Kaplama
Elektrostatik Toz Boya
slide2 Kataforez Kaplama
Elektrostatik Toz Boya
slide3 Kataforez Kaplama
Elektrostatik Toz Boya
slide3 Kataforez Kaplama
Elektrostatik Toz Boya
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vitae arcu id nisl bibendum ullamcorper.
Integer scelerisque, nulla tincidunt ullamcorper consectetur, augue leo auctor tellus, quis vulputate metus lacus in libero. Vestibulum at aliquet dui. Phasellus nibh est, facilisis vel gravida at, vulputate varius nisi. In vel augue et lacus ullamcorper pharetra. Morbi sit amet nulla orci, eget egestas risus.

“25.09.2013 itibari ile firmamızda ISO/TS 16949, ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 Entegre Yönetim Sistemi – Danışmanlık, Eğitim, Denetim Hizmetleri Projesi başlatılmıştır, bu anlamda dış kaynaklı destek olarak ISO-Q Danışmanlık, Eğitim, Denetim, Belgelendirme, Tescil Hizmetleri (www.iso-quality.com)firması ile çalışılmaya başlanmıştır. 2014 yılı 1nci Çeyrek dönemi içerisinde tüm çalışmaların tamamlanmış olması ve ISO belgelendirmelerinin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.”.

Elektrostatik Toz Boyama Nedir?

Toz boya tamamen kuru bir kaplama sistemidir. Elektrikle yüklenen öğütülmüş reçine, pigment ve diğer hammadde taneciklerinden oluşur ve boyanacak objelerin üzerine püskürtülür.

Boyanacak malzemeler topraklanır, böylece yüklenen taneciklerin kürlenme fırınlarında eriyip birbirlerine yapışarak düzgün, dayanıklı ve kaliteli bir kaplama oluşturmadan önce malzemeye tutunmalarını sağlar. Toz boyalar termoset (ısı ile kürlenen) ve termoplastik olarak ikiye ayrılmaktadır. Isı ile kürlenen toz boyalar en çok kullanılan toz boyalardır. Kürlenme işlemi sırasında geri dönüşümü olmayan kimyasal bir değişime uğrarlar ve tekrar ısıtıldıklarında tekrar eriyerek sıvı hale geçmezler. Termoplastik toz boyalar ise ısıtılarak tekrar tekrar eritilebilir, soğutulduklarında katılaşırlar. Özellikle en zorlu performans gerekliliklerinin olduğu yüksek film kalınlıklarında yapılan uygulamalar için uygunlardır.

ELEKTROSTATİK TOZ BOYAMA NEDİR?
Elektrostatik toz boyama solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir. Toz boya, boya kabininde özel boya tabancaları vasıtasıyla atılır. Tabancadan geçerken elektrostatik yüklenen toz boya partikülleri kabin içinde boyanacak malzemeye yapışır ve kaplama işlemi gerçekleşmiş olur. Toz boyanın malzeme yüzeyine tam olarak yapışabilmesi için malzemenin de çok iyi bir şekilde topraklanması gerekir. Fazla atılan boya, kabinde bulunan boya geri kazanım sistemi sayesinde toplanır ve tekrar kullanıma sokulur. Boya geri kazanım sistemi elektrostatik toz boyama teknolojisinin en büyük ekonomik avantajlarından biridir. Malzeme toz boya ile kaplandıktan sonra pişirme fırınına girer. 200ºC olan fırın ısısı toz boyanın erimesini ve malzeme üzerine yapışmasını sağlar. Sonuçta çok dayanıklı, ekonomik, çevre dostu, geniş renk yelpazeli ve parlak bir yüzey kaplaması elde edilir. Solvent içermemesi, yüzey kalitesi, dayanıklılığı, boya geri kazanım sistemi, ekonomikliği ve çevre duyarlılığı elektrostatik toz boyamayı geleneksel boyama işlemlerine göre daha çekici bir alternatif yapmaktadır.

Toz Boyanın Uygulanması

Toz boya uygulaması üç ana adımdan oluşur.

1. Temizlik ve ön işlem
2. Toz boya uygulaması
3. Fırınlama

Temizlik ve ön işlem
Boyama işleminden mükemmel sonuç alabilmek için, boyanacak parçanın bir temizlik ve ön işlemden geçirilmesi gerekmektedir. Parça temizliğinde kullanılmakta olan çeşitli yöntemler vardır. Asidik temizleyiciler inorganik kirlilikler için iyi sonuç verirken, alkali temizleyiciler organik kirliliklere daha uygundur. Diğer organik kirlilikler için yağ alıcı kimyasallar kullanılır.
Bu temizlik işleminden sonra genelde fosfatlama işlemi gerekir. Ancak mimari uygulamalar için kullanılan alüminyum profiller için chromic asit çözeltisinden geçirilmesi daha iyi sonuçlar verir.

Boya Uygulaması
Toz boya uygulaması, elektrostatik tabanca vasıtasiyla gerçekleştirilir. Bu amaç için corona ve tribo olmak üzere iki tip tabanca mevcuttur. Corona tipi tabancada, toz tabancayı terk ederken tabanca ucunda bulunan yüksek voltajlı bir elektrod sayesinde elektrostatik olarak negatif yüklenir. Boyanacak parça topraklanmış olduğundan, elektrostatik olarak yüklenmiş olan boya kolayca parçaya yapışır. Ancak bazen çok girintili ve çıkıntılı parçalarda Faraday etkisi oluşup tozun çukur alanlara girişi sorunlu olabilir. Bu durumlarda tribo tipi tabancalar kullanılır. Bu tür tabancada boya yüksek voltaj uygulanmadan, sadece sürtünmeyle positif yükle yüklenmesi sağlanır.
Ancak iletkenliği zayıf olan (cam, plastik, ahşap gibi) parçalar sıcakken toz boya uygulanır. Bunun için de toz püskürtülmeden parçalar bir ön ısıtmadan geçirilirler.

Fırınlama
Toz boya uygulanan parça fırınlama konur. Bu aşamada parça, boyanın özelliklerinde verilen süre ve sıcaklığa maruz bırakılır. Boya bu sıcaklıkta önce eriyip düz bir zemin oluşturduktan sonra kürleşir. Bu sure sonunda parça fırından çıkartıldıktan sonra boyama işlemi tamamlanmış olur. Toz Boya ürünleri genelde 200 derecede 10 dakikada kürleşirler. Ancak burada zikredilen 10 dakikalık sure parça 200 dereceye geldikten sonra başlatılır.

Elektrostatik Toz Boya Nedir?
Elektrostatik toz boya kaplama, üründe bir damla solvent kullanmaksızın, boyanıp piyasaya verilir hale getirilmesidir. Toz boya, bir hava akımı ile özel olarak geliştirilen bir toz boya tabancasına taşınır ve bir toz bulutu halinde toz boya kabini içinde pülverize edilir. Burada statik elektrik ile yüklenen toz topraklanmış ürün üzerine, her tarafına eşit ve muntazam olarak dağıtacak şekilde kaplanır. Aşırı olarak püskürtülmüş bulunan toz boya(ürün üzerine yapışmayan) tekrar kullanılmak üzere, toz boya kabini içindeki emme sistemiyle havadan ayrılıp geri kazanılır. Geri kazanılan tozun tekrar kullanılabilme özelliği toz boya tekniğinin en ekonomik avantajlarından biridir. Ürün daha sonra bir fırında pişirme işlemine tabi tutulur. Isı, tozun erimesine ve ürün üzerinde akışına neden olur ve polimerize olarak, kimyasal sertleşmeyle üzerine yapışır. Belirtilen artı özellikleriyle toz boya tekniği geleneksel yaş boyaya nazaran daha cazip hale gelmiştir.

Toz Boya Tekniğinin İşlem Verimliliği
Toz boyada malzeme kullanım verimi %100'e yaklaşmaktadır. Fazladan püskürtülen toz boya zerrecikleri tekrar geri kazanılarak yeniden kullanım için boyama sistemine döndürülürler. Bunun sonucu toz boyamada, yaş boyaya kıyasla 1/2 ile 1/3 oranında daha az malzeme gerekir.
Toz Boya Otomasyonu Kolaylaştırır
Toz boyanın sahip olduğu üç önemli faktör otomatik uygulamaya uygun çözümler getirir:
- Elektrostatik metod; bir sarma etkisi meydana getirir ve toz, ürün üzerine homojen kaplanır.
-Toz boya ile köşelere ve girintilere ulaşmak kolaydır.
-Toz boya damlatmaz, bu da tabancanın yerleştirilmesini basitleştirir.

Toz Boyanın Üstünlüğü
Toz boya filminin "Thixotropic" özellikleri pişme sonucu kaplamanın kuru boya filmiyle elde edilene eşit olmasını temin eder. Pişirme sürecinde, toz boyanın polimerizasyonu oluşur ve boya filminin ürün üzerine yayılmasını ve sertleşmesini sağlar. Sonuç olarak elde edilen kaplama üzerinde; aşınma, paslanma, kimyasal saldırılara ve genel olarak zararlı dış etkenlere karşı mükemmel dayanıklılık ve de uygulamanın kolaylaştırılması alanında önemli gelişmeler elde edilmiştir.

Çevrenin Korunması
Elektrostatik toz boyama, çevresine zarar vermeyen bir metoddur; toz boyanın içinde, buharlaşabilen organik maddeler yoktur. Bunun anlamı, sadece çevrenin korunması değil, üretici için eşdeğerli solvent bazlı boyama sistemleri ile karşılaştırıldığında atık sorunu, baca ve kanal temizliği, depolama, işçi sağlığı konularında potansiyel bir tasarruf sağlar.

İşletme Ekonomisi
Elektrostatik toz boya sistemleri, önemli ölçüde işletme ekonomisi sağlar.
-Fazla püskürtülmüş olan toz boya geri kazanımla tekrar kullanılır.
-Astar boyamaya gereksinim yoktur.
-Toz boya imalatçısından alındığı gibi kullanılır ve kullanılmadan önce de solventle karıştırma ya da benzeri işlemlere ihtiyaç göstermezler.
-Filtrelenmiş veya kurutucudan geçirilmiş hava yeterlidir.

 

Tesislerimiz

pix pix pix pix pix pix pix pix

Hizmetlerimiz Hakkında

Boyaş Elektrostatik Toz Boyama 25 Yılı aşkın tecrübesiyle Elektrostatik Toz Boyama Sektöründe faaliyet göstermektedir.

25 Yılı aşan bilgi, birikim ve tecrübelerini Kataforez Kaplama alanında değerlendirmek üzere bünyesine kataforez kaplama tesisinide katmıştır

İletişim Bilgileri

İletişim bilgilerimizi kullanarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Adres:GEPOSB Atatürk Bulvarı 10.Cad.                     No:6 Gebze / KOCAELİ
Tel: +90 262 751 0094
Fax: +90 262 751 0096
E-mail: info@boyasboya.com

Ametist Dünyası Doğal Taşların Gizemli Dünyası